Mimo tego, że wyróżniamy wiele metod ogrzewania nieruchomości, to nie każda z nich nadaje się do konkretnego budynku. Niektóre lepiej sprawdzają się w obiektach mieszkalnych, inne nadają się głównie do ocieplania konstrukcji przemysłowych. Do tej drugiej grupy zaliczają się, między innymi, promienniki gazowe. Ze względu na specyfikę, odradza się korzystania z nich w mieszkaniach, jednak są powszechnie używane jako ogrzewanie hal czy ogrzewanie magazynów.
Gazem umożliwiającym działanie promienników jest propan-butan. Ze względu na jego właściwości, może on być niebezpieczny przy ogrzewaniu nie wielkich powierzchni. Jego duże natężenie może doprowadzić do wybuchu, więc nie należy stosować do w pomieszczeniach mieszkalnych. Mimo to, duże obiekty wiele zyskają, gdy wykorzystamy w nich promienniki. Musimy jedynie pamiętać o odpowiedniej wentylacji.
Samo ogrzewanie następuje, dzięki temu, że promienniki wytwarzają promienie podczerwieni. Skierowane w konkretny punkt, zwiększają temperaturę jedynie w tym danym miejscu. Jest to ekonomiczne, ponieważ nie dochodzi do znacznej straty ciepła. Promienie kierują się tylko tam, gdzie tego chcemy. To świetne rozwiązanie, gdy nie potrzebujemy, by podwyższona temperatura rozprzestrzeniała się w całym lokum.
W razie potrzeby, można zastosować nawet kilka promienników w jednym magazynie. Choć stężenie gazu będzie wtedy większe, to jednak przemyślany system wentylacji uchroni przed niepożądanymi zjawiskami. Wykorzystanie większej liczby urządzeń wciąż pozostanie oszczędniejsze niż całościowe ogrzewanie wielkogabarytowych budowli przemysłowych.